Farmaceuta też człowiek!
Środa, 24 kwietnia 2013 11:08

Zmierz swoje ciśnienie w piątek, a dostaniesz jabłko! Zapraszamy na hol główny dworca PKP w Sosnowcu w piątek 26 kwietnia. Akcja „Farmaceuta też człowiek” ma  na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozpowszechniania opieki farmaceutycznej wśród mieszkańców miasta.
 
  

 

Podczas przedsięwzięcia studenci farmacji będą dokonywać bezpłatnie pomiaru stężenia glukozy we krwi, pomiaru ciśnienia oraz stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Ma to na celu zwrócenie uwagi na trzy najczęściej występujące choroby cywilizacyjne, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Choroby te skutecznie obniżają standard życia, prowadząc do wtórnych schorzeń, których moglibyśmy uniknąć prowadząc działania prewencyjne. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że to właśnie ich może dotyczyć jedno z tych schorzeń, które nieleczone staje się zagrożeniem dla życia.

Szacuje się, że jedna trzecia Polaków nie wie, że może cierpieć na chorobę metaboliczną, jaką jest CUKRZYCA. Dodatkowo w ostatnich latach obserwuje się niepokojącą tendencję do obniżania średniego wieku pacjentów, u których wykryto ten zespół metaboliczny. Studenci farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będą dokonywać pomiaru stężenia glukozy we krwi oraz oceniać ryzyko zachorowania na tą chorobę. W ten sposób wyjaśnią jak groźne mogą być skutki nieleczonej choroby.

Kolejną przypadłością XXI wieku, z którą boryka się ponad 10 mln Polaków jest NADCIŚNIENIE TĘTNICZE. Niestety liczba ta również niepokojąco rośnie. Podobnie jak w przypadku cukrzycy, lekceważenie objawów nadciśnienia tętniczego może mieć tragiczne skutki. Ocenia się, że ponad połowa zgonów z powodu udaru mózgu czy zawału serca mogła mieć związek z nadciśnieniem. Jest to choroba, która wpływa na wiele aspektów naszego życia. Wolontariusze będą przekonywać do systematycznej kontroli ciśnienia tętniczego oraz modyfikacji diety i wzmożonej aktywności fizycznej. Mieszkańcy Sosnowca, którzy dokonają pomiaru ciśnienia tętniczego oprócz uzyskania porad dotyczących zdrowego stylu życia, zostaną obdarowani jabłkami.

Chorobą mniej znaną w świadomości Polaków, lecz równie powszechną, jest PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC. Postępująca urbanizacja miast, a w konsekwencji zanieczyszczenie powietrza, czynne palenie papierosów oraz przebywanie w zadymionym środowisku należą do czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby. Podczas badania stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu, studenci farmacji będą również zwracać uwagę na przewlekły kaszel oraz aspekty środowiskowe, aby uskutecznić wykrycie tej choroby.

 

 


 

 

Opieka farmaceutyczna jest pojęciem nieznanym, dlatego naszym celem jest zmiana światopoglądu pacjentów – osób, które mają bezpośredni kontakt z farmaceutą. Nadrzędnym zadaniem „Młodej farmacji” jest jej propagowanie wśród ludzi i ukazywanie profesji farmaceuty jako zawodu publicznego zaufania. Farmaceuta to nie tylko osoba sprzedająca leki, ale także służąca fachową radą.

 
Więcej: Młoda Farmacja Sosnowiec: www.mloda.farmacja.sum.edu.pl
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl