Czy na Śląsku można grać w baseball?
Piątek, 28 lutego 2014 12:46
Kultura od małego wpajała nam sporty takie jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka. Nie każdy utożsamia się z takimi grami. Są w naszym regionie osoby, które uprawiają sport nie tylko oryginalny i absorbujący, ale również widowiskowy, nawet dla ludzi spoza „jego” świata. O czym mowa?  
 

  

Baseball! O co w nim w ogóle chodzi i czemu ktokolwiek w to gra? Większości baseball kojarzy się z wybrykami chuligańskimi. Krążą nawet dowcipy, że Polska to jedyny kraj, w którym baseball gra się bez piłki. Boisko baseballowe to wycinek w postaci ćwiartki koła z rozmieszczonymi czterema bazami tworzącymi kwadrat oraz górką miotacza w jego środku. Na boisku występują dwa zespoły. Każda drużyna gra zarówno w obronie, jak i w ataku. Gra w ofensywie polega na odbiciu pałką piłki narzuconej przez miotacza drużyny przeciwnej i obiegnięciu wszystkich czterech baz. Dokonanie tego przez jednego z zawodników odpowiada zdobyciu jednego punktu. Gdy zespół gra w defensywie – zawodnicy zakładają rękawice i ich celem jest złapanie piłki wybitej przez pałkarza. Może się to wydać złożone, jednak po obejrzeniu meczu w towarzystwie osoby oswojonej z regułami – gra wydaje się prosta niczym linie znaczące odległość między bazami na boisku.

 

Blisko dziesięć lat temu, kilku katowiczan w poszukiwaniu oryginalnego i intrygującego sportu udało się w wędrówkę wgłąb kinematografii amerykańskiej, gdzie odnaleźli to czego szukali. Niezwłocznie zakupili kilka piłek, rękawice i pałkę. Nie minęła dekada, a to, co miało być zabawą – stało się poważnym przedsięwzięciem. W mocno zmienionym składzie przystąpili jako – Baseballowy Klub Sportowy Rawa Katowice do rozgrywek pierwszej ligi oraz do Pucharu Polski. Namiastką tego faktu, było uczestnictwo w Śląskiej Lidze Baseballu (wystąpiły w niej m.in. utytułowane zespoły z Rybnika, Żor czy czeskiego Frydka–Mistka). Podczas ostatnich zawodów klub odnalazł swoje miejsce na najniższym stopniu podium, gdzie stoczyli bój z bardziej doświadczonymi zawodnikami innych drużyn.

 

 

Mecz z Klasikiem Frydek-Mistek
Mecz z Klasikiem Frydek-Mistek

 

 

Baseball w Polsce ma trudności z wyjściem z cienia, który rzucają na niego inne sporty, takie jak na przykład football amerykański. Szansą na poprawę tej sytuacji jest transfer Artura Strzałki – młodego zawodnika Silesii Rybnik do New York Yankees. Jeśli zawodnik dalej będzie się rozwijał, tak jak to ma miejsce do tej pory – możemy być pewni, że za kilka lat zostanie gwiazdą w najważniejszej lidze świata! Niestety, miotanie piłki z prędkością 150 km/h, czyli taką jaką osiąga Artur – nie jest powszechne w polskim baseballu. Receptą na poprawę sytuacji są z pewnością częste treningi, a w ten sposób podnoszenie własnej sprawności fizycznej. Po przejściu odpowiednich kursów – od bieżącego roku zamierzają rozpocząć szkolenie dzieci. Nie oznacza to, że osoby starsze, które chętne są sprawdzenia swych sił w naszej drużynie – nie dostaną takiej możliwości, przeciwnie – nowi zawodnicy są i zawsze byli mile widziani! Pod koniec marca planowane jest przeprowadzenie rekrutacji do drużyny seniorskiej. Zachęcają również kobiety, aby zaczęły uprawiać ten sport. Przy klubie działa sekcja softballu, który jest żeńską odmianą baseballu. Zawodniczki Rawy mimo krótkiego stażu, zagrały już w towarzyskim turnieju w Kutnie, na jednym z najpiękniejszych obiektów w Europie!

 

 

Mecz z Kings Krakow w Rybniku
Mecz z Kings Krakow w Rybniku

 

 

Jeżeli w tym momencie potrafisz wymyślić więcej niż osiem powodów, dla których siedzenie w domu jest ważniejsze i ciekawsze od zaznania rozwijającego się i niezwykle pasjonującego sportu, jakim na pewno jest baseball – w porządku, rozumiemy. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić i chcesz sprawdzić, czy to jest sport dla Ciebie – zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową klubu: www.rawa.katowice.pl.

 

PZ

fot. Rawa Katowice

 

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl