Dwie historie w Galerii Micro
Niedziela, 02 marca 2014 17:34

15 marca o godz. 18:00 zapraszamy do Galerii Micro w Mysłowicach na wernisaż wystawy ilustracji Joanny Andrejas-Kurek. Na wystawie zobaczymy dwie historie.

  
 

 

 

Pierwsza opowiada o modliszce famme fatal, która okazuje się być również dobrą… kucharką. Powstała z dwóch pozornie obcych sobie słów, które autorka postanowiła powiązać serią zdarzeń. Druga zaś – wynik warsztatów artystycznych z Yadzią Williamsjest szaloną interpretacją polskiego przysłowia „Nie dziel skóry na niedźwiedziu” i jego angielskiego odpowiednika (w tłumaczeniu dosłownym: „Złap zająca zanim go ugotujesz”). Praca została zakwalifikowana na wystawę Salon Ilustratorów na Targach książki dla dzieci i młodzieży w Poznaniu.


Groteskowość, brutalność i precyzja konstruowanych fabuł sprawiają, że widz z niepokojem i fascynacją obserwuje sekwencje zdarzeń w oczekiwaniu końca opowieści. Ilustracje Joanny Andrejas-Kurek, choć wydają się być nierealne, są mocno zakorzenione w otaczającym nas wiecie. Bo czy jest coś pewniejszego od marki natury i starej prawdy ludowej?


Autorka o swojej twórczości:


„Wszystko zaczyna się od plamy. Maczając nitkę w tuszu kreślarskim tworzę czarne plamki na przestrzeni papieru. Następnie pozwalam nitce swobodnie opaść na kartkę, tak, by stworzyła bliżej nieokreślony kształt. Na początku działałam intuicyjnie, jednak stopniowo nauczyłam się w większym stopniu przewidywać kształty jakie się wyłonią. Obecnie jestem w stanie, z mniejszą dozą przypadku, zrobić plamę taką jakiej potrzebuję. Nie zawsze nie chodzi o kształt plamy, często o jej miejsce na kartce. Na samym początku mam już pomysł na kompozycję, wyraz twarzy, gesty, jednak w trakcie oglądania plam i szukaniu pożądanego kształtu, często znajduję ją w konfiguracji ciekawszej niż ta, którą wcześniej wymyśliłam. Nawet jeśli wykonuję pracę związaną z konkretnym projektem i realizuję założony wcześniej pomysł, to w trakcie rysowania pojawiają się coraz to ciekawsze rozwiązania i często sama jestem zaskoczona efektem końcowym. Jednak bez wcześniej zdobytych umiejętności warsztatowych, nawet najlepsza plama, nie pomogłaby mi dokończyć szczegółów.”

 

 


 


Joanna Andrejas-Kurek


Urodzona 6 marca 1989 r. w Sanoku. W latach 2005/2009 uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. W latach 2009/2013 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku grafika (specjalność grafika warsztatowa). Jej specjalnością dyplomową była grafika książki, którą obroniła z wyróżnieniem. Obecnie kontynuuje studia na katowickiej ASP na drugim stopniu studiów magisterskich na specjalności projektowanie graficzne.


Dorobek artystyczny:


2009 - wyróżnienie w konkursie na komiks „600-lecie bitwy pod Grunwaldem”.

2012 - została zakwalifikowana na wystawę pokonkursową „Książka dobrze zaprojektowana, zacznijmy od dzieci”. Jej prace dostały się na Salon Ilustratorów na Targach książki dla dzieci i młodzieży w Poznaniu. Zdobyła wówczas 1 nagrodę w konkursie Empik’u na nową szatę graficzną książki „Przecinek i kropka”.

2013 - roku odbyła się jej wystawa indywidualna w klubie „Teoria”.

W 2014 roku jej prace wejdą w skład wystawy prezentującej dorobek Pracowni Ilustracji w Bibliotece Miejskiej w Jastrzębiu Zdroju.


Więcej na www.jandrejaskurek.blogspot.com


Uwaga! Istnieje możliwość zakupu kopii wystawionych grafik.


Termin:

15 marca 2014 r. (sobota)

Godz. 18:00


Miejsce:

Galeria Micro

Stacyja Myslowitz

Ul. Powstańców 14 (Dworzec PKP)

Mysłowice


KCh


 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl