Jak na narty to do Francji
Wtorek, 29 października 2013 09:30
Najlepszy czas na narty to oczywiście zima. Hmm... Nie do końca jest to racja. W Polsce wiosną śniegu rzadko uświadczysz, jedynie wysoko w górach. Może więc lepiej wybrać się za granicę? Nie tylko Włochy czy Austria wiodą prym. O dziwo francuskie góry i doliny są równie dobre do zjeżdżania, co i w miarę tanie na studencką kieszeń.
 
 
 
 
Jeśli nie znamy stoków w nowych miejscach - wybieramy te najbardziej znane. Błąd! Nie zawsze te najbardziej znane mają przystępną cenę do tego, co oferują. Warto wybrać się także do mniejszych ośrodków. Jednym z ciekawszych miejsc w Alpach Francuskich są doliny Risoul i Vars w regionie Prowansja - Alpy - Lazurowe Wybrzeże.

Risoul to sympatyczna miejscówka, gdzie śnieg leży aż do późnej wiosny. Dodatkowo trasy są świetnie utrzymane. Jak zwykle, pomocą służą instruktorzy, prowadząc szkolenia na wszystkich poziomach zaawansowania. Tamtejsze lasy są rajem dla freeriderów. Dużym plusem tego miejsca jest położenie kwater niedaleko tras i wyciągów. Wszystko blisko, szybko, sprawnie! Ponadto wieczorne imprezy w Grota Yeti i Disco Morgan będą niezapomniane! Ta niewielka miejscowość położona na wysokości 1850 m n.p.m. to idealne miejsce dla ludzi młodych, spragnionych wrażeń i atrakcji. Miejscowość jest oblegana przez studentów całej Europy przede wszystkim ze względu na korzystne ceny i wiele après-ski. Wraz z Varsem tworzą ośrodek narciarski La Forêt Blanche, który ma coś do zaoferowania również narciarzom biegowym i snowboardzistom.

Ponad 80% stoków położonych jest na wysokości powyżej 2.000 m dzięki czemu nie należy obawiać się o warunki śniegowe. Duża ilość słonecznych dni w roku sprawia, że region jest jeszcze atrakcyjniejszy, a wypoczynek na stoku niezwykle przyjemny. Zwłaszcza rodziny, początkujący narciarze, ale również ci bardziej wprawieni poczują się komfortowo w tym rejonie, który oferuje przede wszystkim łatwe i średnie trasy. Jednakże kto chce rozkoszować się wspaniałą atmosferą we Francji, również doceni Forêt Blanche oraz jego restauracje i bary, gdzie skosztować można fondue i raclette, a także lokalnych win i serów!

Słoneczna miejscowość Vars oraz teren narciarski "Vars-Risoul" należą do najpopularniejszych zimowych kierunków w regionie Alp Nadmorskich. Nowoczesny ośrodek składa się z 4 wiosek St. Marcellin, St. Marie, St. Catherine oraz Les Claux i jest szczególnie ceniony wśród ludzi młodych. Pomimo dużej ilości słonecznych dni w roku, z racji położenia na wysokości 1850 m, Vars należy do najbardziej śnieżnych regionów Francji. Fani freestyle odnajdą w tym rejonie fantastyczne warunki do jazdy. Przeważają tu łagodne stoki, wiec to świetne miejsce dla narciarzy początkujących i średniozaawansowanych. Ci, bardzej zaawansowani powinni spróbować swych sił w zawodach na bicie rekordu szybkości w skalnej rynnie tzw. KL (kilomètre lancé).

Risoul i Vars to połączone dwa ośrodki narciarskie położone w Alpach Kotyjskich na wysokości GAP poniżej Briancon. Stacja narciarska Risoul znajduje się na wysokości 1.850 m i jest połączona systemem wyciągów z Vars. Duża różnorodność tras zapewnia odpowiedni stopień trudności dla każdego narciarza od początkującego do szukającego karkołomnych zjazdów poza trasami.

Trasy narciarskie
• Risoul 96 km tras - łatwe 30 km, średnie 56 km, trudne 10 km
• Vars 55 km tras- łatwe 6 km, średnie 45 km, trudne 4 km
Tereny narciarskie na wysokości 1650 - 2750 m n.p.m. Maksymalna różnica poziomów 1100 m. Trasy zielone 17, niebieskie 40, czerwone 37, czarne 10. Stoki po obu stronach Vars, połączone trasami oraz wyciągiem krzesełkowym na niżej położonym krańcu VarslesClaux, zainstalowane są także wyciągi w VarsSainte Marie.
 
 
 Mapka tras narciarskich
 

 
Wyciągi
• Risoul 24 wyciągi orczykowe, 7 wyciągów krzesełkowych, 1 linowy - gondola
• Vars 18 wyciągów orczykowych, 6 krzesełkowych, 1 linowy-gondola

Na 10-dniową wycieczkę autokarową (w tym 7 noclegów, 6-dniowy skipass i darmowe szkolenia) pojedziemy już za 999 zł. W programie m.in. szkolenia na poziomie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych - dla osób śmigających czerwonymi i czarnymi trasami wraz z doskonaleniem techniki, nauką i doskonaleniem skrętów ciętych oraz jazdą w szybkim tempie. Ponadto zabawy integracyjne na śniegu: siatkówka na stoku, Wielka Wojna Snieżkowa,  przeciąganie liny, śnieżny futbol amerykański, konkurs na najlepszą budowlę ze śniegu, a wieczorami warsztaty barmańskie, barbecue, wyjście do dyskoteki Le Morgan. Więcej informacji.

Koło południa stoki pustoszeją, bo Francuzi jedzą obiad. My jednak nie musimy iść za ich przykładem - wtedy właśnie możemy być jedynymi narciarzami na trasie.

Zobacz, jak można się bawić a dolinach Risoul i Vars:
 
 


 
ST
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 55 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl