Masz problem? Pomożemy!
Poniedziałek, 11 października 2010 21:53

Dwójka studentów. Zakochana para. Młodzi ambitni. Jakkolwiek można określi założycieli portalu Bez-problemu, jedno jest pewne – są dowodem na to, że dzięki zaangażowaniu i dobrym chęciom można zmienić kawałeczek świata i pomóc innym

.

 

Wpisuję adres: www.bez-problemu.pl i wyświetla się strona, zbudowana w sposób typowy dla portali społecznościowych: okienko logowania, profile najnowszych użytkowników, nowopowstałe grupy. Są nawet statystyki, na razie dość skromne. Portal taki, jak setki innych. Tylko jedna rzecz od razu przykuwa uwagę i intryguje – okienko Lista wyzwań i tradycyjna wiadomość od admina portalu, o jednak mniej tradycyjnej treści: Jest to miejsce w sieci, gdzie możesz znaleźć odpowiedź na swoje pytania i rozwiązanie swojego problemu. Stworzyliśmy system opierający się na wzajemnej pomocy użytkowników. Szukasz specjalisty? Nie potrafisz rozwiązać zadania? Nie wiesz gdzie jechać na wakacje? Inni chętnie Ci pomogą! Zaintrygowana, postanawiam się zalogować i przyjrzeć się temu miejscu bliżej.

 

Wyzwania, punkty i wzajemna pomoc

Główny system, na podstawie którego zbudowany jest portal, opiera się na Wyzwaniach, czyli ogłoszeniach, w których użytkownicy opisują swój problem. Przy wystawianiu takiego ogłoszenia, "bez-problemowiec" określa tematykę, którą obejmuje Wyzwanie. Użytkownicy proszą m.in. o wyjaśnienie teorii jaskini u Platona, jak i o przepis na dobrą sałatkę. Jest ich ponad sto – zaczyna się od określenia kategorii – np. hobby i podkategorii (w tym wypadku można wybrać m.in. akwarystykę, modelarstwo, birofilistykę itd.). Następnie osoba wystawiająca Wyzwanie zaznacza, ile punktów otrzyma użytkownik, który rozwiąże jego problem i czas wykonania. Punkty z konta wystawiającego po wykonaniu zadania zostaną przekazane na konto wykonawcy. Następnie zgłaszają się osoby chętne, które chcą podjąć Wyzwanie. Mogą utargować ilość punktów, określić czas potrzebny im na wykonanie oraz zareklamować siebie i udowodnić, że najlepiej nadają się do wykonania tego zadania. Użytkownik wystawiający Wyzwanie wybiera spośród ofert, akceptuje najlepszą. Jeśli wykonawca nie spełnił najlepiej zadania, to może dostać drugą szansę, wystawiający może również wybrać kogoś innego lub zaczekać na nową kandydaturę. System punktowy ma na celu nagradzanie aktywnych użytkowników, im więcej punktów tym większa ranga w portalu – tłumaczą twórcy.

 

Portal jest całkowicie darmowy. Na pewno główną atrakcją jest moduł wzajemnej pomocy, wykorzystywany często przy zadaniach domowych lub zagadnieniach związanych ze studiami. Jak zaznaczają administratorzy – Portal skierowany jest raczej do ludzi młodszych, jednak absolutnie nie jest to w żaden sposób ograniczone. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na nową część Bez-Problemu, czyli moduł CoTyNaTo?! Jest to system ankiet i dyskusji, w trakcie których internauci rozwiewają swoje wątpliwości. Dyskusje toczą się na różne tematy, od klasycznego pytania: "Co było pierwsze – jajko czy kura?" przez dość ważną kwestię, czy jeździć na rowerze pod wpływem alkoholu. "Bez-problemowcy" bez trudu poruszają tematy łatwe i trudne, aktualizują swoje profile przez dodawanie zdjęć, informacji o sobie. Jednak najważniejsza jest idea wspólnej pomocy, na którą zgadza się każdy rejestrujący. Trzeba przyznać, że Bez-problemu zmienia trochę twarz nieczułego Internetu.

 

Dwójka, która postanowiła coś zmienić

Twórcy portalu starają się zachować anonimowość. Z chęcią opowiadają o stronie, swoją tożsamość starają się zachować w ukryciu. W skrócie – Kamil ma 24 lata, jest programistą aplikacji www. Właśnie zdobył tytuł inżyniera dzięki Bez-Problemu.pl – tłumaczy jego partnerka, 23-letnia Katarzyna. Jak mówi o sobie – typowa humanistka. Pomysł na portal powstał, gdy potrzebny był projekt zaliczeniowy na studia. Administrator opowiada – Początkowo dużo trudności sprawiło wymyślenie sprawnie działającego i maksymalnie eliminującego nieuczciwość ludzi systemu wyzwań. Były to długie godziny rozrysowywania na kartkach sposobu podejmowania wyzwań, przydzielania punktów i akceptowania odpowiedzi. Po wielu trudach i czasem ciągnących się w nieskończoność dyskusjach, doszliśmy do takiej formy, jak jest teraz. Projekt został zaliczony, w kwietniu tego roku został opublikowany w sieci, równocześnie stając się projektem dyplomowym. Administratorzy dali szansę internautom na wzajemną współpracę. Wszystko projektują wspólnie. Jak tłumaczy Katarzyna, Kamil był odpowiedzialny za programowanie, resztę wykonali razem. Portal jest w ciągłej przebudowie. Praca nad nim pochłania codziennie trochę czasu. – Prawda jest taka, że przy tego typu projektach zawsze jest coś do zrobienia – poprawianie błędów, ulepszanie funkcjonowania istniejących modułów lub tworzenie nowych – opowiadają. Szczególnie, że w przygotowaniu jest kolejny moduł, jednak na razie nie chcą zdradzać szczegółów. 

 

Jedno jest pewne. Zależy im na wykorzystaniu potencjału Internetu, by osoby z różnych miast mogły rozwiązać swoje drobne problemy. Odważnie wkroczyli na rynek, pomimo swojego młodego wieku nie boją się ryzykować. Jednak najcenniejsze jest chyba samo założenie portalu: – Pragniemy, aby Bez-Problemu.pl było nie tylko rozrywką, ale i nauką, miejscem, gdzie można dowiedzieć się ciekawych rzeczy, rozwiać swoje wątpliwości lub uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Uważamy, że wzajemna pomoc użytkowników jest dość atrakcyjna, aktywizuje środowisko internautów, poza tym ludzie zawsze będą mieć problemy i będą oczekiwać, że ktoś im pomoże. 

 

Na pewno udało im się utworzyć atrakcyjną przestrzeń, w której żadne pytanie nie zostanie bez odpowiedzi.

 

Kinga Kasperek
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl