Młodych (nie)pamięć o historii
Wtorek, 04 maja 2010 20:09
Narodowe święta mają z założenia popularyzować, przypominać obywatelom o ich historii i tożsamości. Jak jest w rzeczywistości? Młodzież, jako grupa osób, dla których wydarzenia takie jak wojna czy odzyskanie niepodległości są zupełnie odległe, wiedzę na ich temat czerpie głównie z lekcji historii. Ile młodzież tej wiedzy „połknie” to już całkowicie indywidualna kwestia.
 
.
 
 
 
 
Suche fakty do „wykucia” nie wzbudzają entuzjazmu, mało tego – zniechęcają do jakichkolwiek dodatkowych działań. Zapominać nie należy też o domu rodzinnym. Coraz rzadziej rozmawia się tam o historii. Zanika stopniowo instytucja rodziny wielopokoleniowej i wielopokoleniowego domu. Współczesny styl życia nie propaguje czegoś takiego jak postawa obywatelska. Niestety. Szeroko rozumiany dotąd patriotyzm zdaje się stopniowo zanikać, podobnie jak świadomość i poczucie przynależności narodowej.
 
Święta majowe skłaniają do refleksji. Czy dzisiaj obchodzi się je tak jak dawniej? Co i ile wiemy na ich temat? Czy podświadomie nie zakodowaliśmy ich jako po prostu tzw. długi weekend? – Moim zdaniem to media podsycają atmosferę tzw. „długiego weekendu – mówi Jakub Adamiak, uczeń 2 klasy LO.– Młodzież w to wierzy i tak naprawdę, to rzadko kiedy chodzi na obchody świąt majowych. To jest po prostu Majówka, która służy do spotkania się ze znajomymi na grillu lub do zjazdów rodzinnych. Sam nie uczestniczę fizycznie w tych obchodach, ale co roku oglądam w telewizji transmisję z Warszawy. Paweł Konieczny, student Politechniki dodaje: – Na co dzień nie myślę o patriotyzmie. W dzisiejszym pędzącym życiu jest on gdzieś na dalszym planie albo w ogóle go nie ma. Święta majowe są czasem, kiedy przypominam sobie, że żyję w Polsce i jestem z tego dumny. I choć te dni traktuję jako odpoczynek od codzienności, to na pewno mają wpływ na to, że bardziej czuję się Polakiem. 
 
 
 

Nie jest tak źle
 
Zarzut, że młode pokolenie nie zna historii swojej ojczyzny, myli pojęcia historyczne to fakt. Jednak faktem jest również to, że zmieniły się czasy. Minęły lata wielkich zrywów narodowowyzwoleńczych, lata okupacji, a wreszcie lata znienawidzonego PRL- u. Zdaniem Piotra Stachury, nauczyciela historii jednej z dąbrowskich szkół średnich, zmienia się mentalność młodego pokolenia. – Współczesna młodzież w sposób zgoła odmienny podchodzi do uroczystości narodowych, co jest niewątpliwie związane z transformacją ustrojową jaka dokonała się po 1989 roku. Młodzi są zainteresowani szczególnie wydarzeniami z historii najnowszej Polski, czego wyrazem jest ich aktywny i zarazem dobrowolny udział w obchodach rocznicowych. 
Taką tezę potwierdza Krzysztof Zaremba, licealista z Dąbrowy Górniczej: – Pochody majowe znamy już tylko z opowieści rodziców, więc nie rozumiemy całej ich dramaturgii, choć ja sam w tym roku wezmę udział w takim pochodzie. Jest jednak potrzeba, aby na nowo uświadomić ludzi o sensie świąt majowych. Ostatnie wydarzenia w Katyniu znów udowodniły, że Polacy potrafią zjednoczyć się w chwilach trudnych i bolesnych, zapomnieć o podziałach i wzajemnych animozjach..Udowodniły też, że również młodzi Polacy pamiętają kim są i z skąd pochodzą. Więc może nie ma powodów do niepokoju?

Najpiękniejszy miesiąc to maj 
 
1 maja – Święto Pracy – nadal w pamięci wielu funkcjonuje jako nieprzyjemny przymus uczestnictwa w nudnych i drętwych pochodach. Wprowadzono je dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago. Współcześnie straciło swój pierwotny wymiar. Dziś to święto ludzi bezrobotnych, bezdomnych, odrzuconych i zagubionych. 
2 maja – Święto Flagi – obchodzone od niedawna. Dzień ten upamiętnia zawieszenie biało-czerwonego sztandaru przez żołnierzy polskich na kolumnie Siegessäule w bitwie o Berlin w 1945 roku. 
3 maja – obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dosyć burzliwa historia tego święta nie zmienia faktu, że dzień ten jest, a przynajmniej powinien być istotnym dla każdego Polaka.


Agnieszka Pawlik

fot. Robert Garstka
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl