Zagadka Mensy
Wtorek, 13 kwietnia 2010 14:04

Mamy dwa pomieszczenia połączone dość krętym korytarzem. Oba pomieszczenia są niewielkie - nie można się nawet wyprostować. Znajdujemy się w pierwszym pomieszczeniu, w którym są 3 włączniki. W drugim pomieszczeniu zwisa z sufitu żarówka. Możemy przejść z pierwszego pomieszczenia do drugiego, ale wrócić się nie możemy. W jaki sposób stwierdzić, który z trzech włączników włącza żarówkę, jeśli z pierwszego pomieszczenia nie widać, czy żarówka świeci się w drugim? 

 

.

Jeśli udało ci się rozwiązać zagadkę, przetestuj się 15 maja w Katowicach. Więcej informacji na stronie www.mensa.org.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 


Podpowiedź: Nie widać drugiego końca krętego korytarza. Istotne jest to, że strop jest bardzo nisko. Nie można wrócić, aby zapalić kolejny włącznik. Ale można zbadać eksperymentalnie czy żarówka się świeci lub świeciła. Odpowiedź na dole strony...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpowiedź: Włączamy pierwszy włącznik. Czekamy 10 minut. Wyłączamy pierwszy włącznik i od razu kierujemy się w stronę drugiego pomieszczenia. Jeśli żarówka będzie się świeciła, to znaczy, że włącza ją włącznik nr 2. Jeśli żarówka nie świeci, ale jest ciepła – to znaczy, że się świeciła jakiś czas. Wówczas włącza ją włącznik nr 1. Jeśli z kolei nie świeci się i jest zimna – włącza ją włącznik nr 3.

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl