Dzień, w którym ciemności pokryły Ziemię
Wtorek, 13 kwietnia 2010 14:03

W sobotę 27 marca świat na godzinę pogrążył się w ciemnościach. To już czwarta edycja organizowanej przez WWF Godziny dla Ziemi – akcji mającej w symboliczny sposób zademonstrować jedność ludzi na całym świecie w dążeniach do ograniczenia zmian klimatycznych.

 

.

 

W marcu 2007 roku ponad 2 miliony świateł zgasło na godzinę w największym mieście Australii – Sydney. Od tego wydarzenia minęły 4 lata, a akcja Godzina dla Ziemi nabiera z roku na rok coraz to większego rozmachu. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 125 krajów i regionów z całego świata, 3 500 miast oraz około 1 300 znaczących budynków na 7 kontynentach – w tym na Antarktydzie. Czynny udział w akcji wzięło także 14 miast wojewódzkich w Polsce. W Katowicach na godzinę wyłączono oświetlenie Spodka, budynku Altusa, sklepu IKEA oraz kopuły na Rondzie im. Generała Jerzego Ziętka. Także w Dąbrowie Górniczej zgaszono iluminacje kilku najważniejszych budynków, w tym: Urzędu Miejskiego i Centrum Handlowego Pogoria. Godzinę dla Ziemi poparło także 60 znanych osób z życia publicznego. Piosenkarze, dziennikarze, aktorzy, artyści, modelki i sportowcy złączyli się w geście wsparcia dla działań na rzecz ochrony środowiska.

I w tym roku nie obyło się bez głosów sceptyków wątpiących w zasadność tej akcji. Odpierając zarzuty pod jej adresem, Wojciech Stępniewski (kierownik projektu „Klimat i energia”) wypowiada się na stronie organizacji WWF: – Godzina dla Ziemi WWF ma charakter symboliczny. Takie gesty międzynarodowej solidarności, podobnie jak np. sztafeta ze zniczem olimpijskim, są bardzo cenne, bo łączą ludzi na całym świecie. Przez 60 minut w roku nie zaoszczędzimy takiej ilości energii, żeby w wystarczający sposób wpłynąć na zmniejszenie przyczyniających się do zmian klimatu emisji gazów cieplarnianych. Konieczne są decyzje i zmiany na poziomie rządów wszystkich państw. Akcja ma pokazać politykom, że ludzie z całego świata domagają się tych decyzji.
Kolejna edycja Godziny dla Ziemi już za rok, jednak jeśli już teraz pragniesz uzyskać informacje dotyczące oszczędzania energii w swoim domu, zajrzyj na stronę: www.wwf.pl

Nikola Mądra

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 51 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl