Pociągiem do Rybnika
Poniedziałek, 14 grudnia 2009 15:00

13 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Na Śląsku pojawiła się setka nowych połączeń. Duża rewolucja szykuje się na trasie Katowice-Rybnik, gdzie na tory wyjedzie 5 nowych połączeń w każdą stronę.

 

 

.

 

Na tej bardzo popularnej trasie dotychczas kursowało 13 pociągów dziennie. Teraz ta liczba wzrośnie do 18. Czy zmiany są naprawdę rewolucyjne, jak mogłoby się wydawać? Przyjrzyjmy się zmianom pod dwoma kątami: studentów z Rybnika, dojeżdżających codziennie na katowickie uczelnie oraz studentów z Katowic lub miast ościennych, którzy jeżdżą na zajęcia na rybnicki kampus.

 

Marek Grecicha, student I roku MU filologii polskiej, do Katowic przyjeżdża o 7:42. W sam raz, żeby zdążyć na godzinę 8:00 na zajęcia na pl. Sejmu Śląskiego. Teraz ma kolejne możliwości – pojawiły się pociągi o 7:17 i 7:58 w Katowicach. – Cieszę się, że pojawiły się nowe połączenia. Gdybym przypadkiem spóźnił się na ten, którym zawsze jadę – mam dodatkową alternatywę. Może nawet udałoby mi się załapać na akademicki kwadrans. – mówi. Prościej będzie również wrócić do Rybnika. Lukę między godziną 11:41 a 13:23 wypełniono pociągiem odjeżdżającym z Katowic o 12:19 (tylko w dni robocze). Dodano również po jednym połączeniu o 15:46 i 18:09.

 

 

 

Studenci, dojeżdżający na rybnicki kampus również poczują ulgę. Do tej chwili, żeby zdążyć na zajęcia rozpoczynające się o 9:45 musieli wyjeżdżać z Katowic ponad 2 godziny wcześniej – o 7:31. Teraz będą mieli do dyspozycji kurs o 8:10 (9:25 w Rybniku). Ogromną, dwuipółgodzinną lukę między 7:31 a 10:07 wypełni także drugi pociąg – o 8:52. PKP dorzuciło też kursy powrotne do Katowic o 10:20 i 16:26.

 

Większość dodatkowych pociągów będzie niestety jeździła wyłącznie w dni robocze (część nawet tylko w dni nauki szkolnej). Poranne czy popołudniowe pociągi to jednak nie wszystko. Studenci lubią się też pobawić i lubią wracać do domu także wieczorami. Wg nowego rozkładu, ostatni pociąg będzie odjeżdżał teraz prawie pół godziny wcześniej – o 22:42. Gorzej jest z wyjazdem z Rybnika. – Moi znajomi, którzy odwiedzają mnie w Rybniku nie mogą niestety zostać dłużej, bo ostatni pociąg do Katowic odjeżdża o 20:28. – skarży się Beata Pyrek. – Nasze spotkania musiały się kończyć przed 20. – dodaje. Od połowy grudnia ostatni pociąg odjedzie zaledwie 4 minuty później. Z wyników badania ankietowego „Dojeżdżacie? – Dojeżdżamy!”, przeprowadzonego przez Samorządy Studenckie rybnickich uczelni, wynika, że jest duże zapotrzebowanie na połączenie w godzinach 21:40-22:30. Aż 46% ankietowanych było chętnych stworzenia nowego połączenia w tych godzinach. Ciekawą sprawą jest również czas jazdy pociągów, który po remoncie torów uległ... wydłużeniu w ponad połowie przypadków. W konsekwencji najszybciej planowo przejedziemy tę trasę w równą godzinę, najdłużej aż 17 minut więcej!

 

Miejmy nadzieję, że dodatkowe połączenia na trasie Katowice-Rybnik nie posłużą do kolejnych cięć w połączeniach przy ustalaniu za rok kolejnego rozkładu jazdy pociągów. I przede wszystkim, że czas dojazdu będzie się zmniejszał proporcjonalnie do wyremontowanych odcinków torów na tej trasie.

 

Marek Szulc

Fot. Michał Raszka 

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl