Historia jednego kadru
Niedziela, 14 października 2012 10:49
Kino żyje fragmentami, skrawkami scen i dialogów w pamięci swych odbiorców. W natłoku myśli i obrazów nie sposób dziś przefiltrować wszystkiego, zwłaszcza kiedy ma się pod ręką różnych „pomocników” – media, które pomyślą i zapamiętają coś za nas. [Tekst nagrodzony w konkursie MYŚLENIE NIEKONTROLOWANE]
 

 

 

Dzięki cyfrowej rekonstrukcji, z większą przyjemnością odbioru (pięknie odrestaurowane kopie), można się na nowo (albo i po raz pierwszy) udać w rejony polskiego kina, począwszy od lat 50-tych. Jednym z tytułów, który w ten sposób zyskał drugą młodość jest „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza. Prosta historia przypadkowej znajomości, wakacyjny epizod z pozoru bez znaczenia, ale za to JAK opowiedziany. Niemal każda scena gęstnieje od znaczeń, obrasta w metaforę. Staje się to oczywiste już od ujęcia dworca z hipnotyczną wokalizą Wandy Warskiej w tle.

Kiedy myślę o tym filmie (w duchu refleksji Rolanda Barthesa), na pierwszy plan (wspomnienia) wysuwa się jednak inna scena, którą właściwie można zamknąć w jednym kadrze. Jest w nim wszystko: ambiwalentne napięcie, jakaś niespotykana czułość, towarzyszka melancholii. Oto Lucyna Winnicka stoi odwrócona tyłem, patrzy w okno. Nie widać twarzy, więc cały ładunek emocjonalny spoczywa na jej obnażonym ciele, leży w rzeźbie nagich pleców, celowo wyeksponowanych przez duże wycięcie w bluzce. Nie da się uniknąć erotycznego podtekstu. Niewątpliwie kobieta jest tu obiektem pożądania, które dodatkowo podsyca jej bezbronność i niewiedza o byciu podglądaną. Obserwatorka staje się obserwowaną, i to podwójnie: przez konduktorkę i przez widza. To spojrzenie jest przemocą zadaną jej intymności. Na tym historia tego kadru się nie kończy, ale fascynujące jest to, w jakie zaułki może zaprowadzić.


Joanna Chludzińska

JOANNA CHLUDZIŃSKA otrzymała nagrodę w konkursie MYŚLENIE NIEKONTROLOWANE 2012 w kategorii "Kino Polskie" - za świeże spojrzenie na filmową klasykę oraz sugestywność języka.

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl