To działa!
Poniedziałek, 24 września 2012 12:49
Nie wiem, dlaczego kierownik planu po nas krzyczy. Nas, czyli scenarzystach. W zasadzie jego krzyk był na tyle bezcelowy, że postanowiłem posłuchać go przez szczelność balkonowych drzwi i wyszedłem na tzw. fajkę. [Tekst nagrodzony w konkursie MYŚLENIE NIEKONTROLOWANE]
 

 

 

 

Zanim uszczelka chwyciła na dobre, zamieniając jego pieniactwo w zabawną pantomimę, usłyszałem zdanie: „Już 10 lat pracuję przy W11 i możecie myśleć, że to g**o, ale skoro ktoś tak długo daje na to pieniądze, znaczy, że to działa”.

Ustalmy fakty.

Fakt 1: należę do osób, które o W11 tak właśnie myślą.

Fakt 2 jest o wiele bardziej zasadniczy. Chodzi o logikę przytoczonego stwierdzenia. Ta skrótowa definicja kultury masowej dałaby się sparafrazować w następujący sposób: heroina jest zła, ale dochodowa, więc warto w nią inwestować. Albo tak: nazistowski model gospodarki był tani i sprawny, więc produkcja i wykorzystanie Cyklonu B była zrozumiała i uzasadniona. Przesadzam? Być może, jeśli mowa o skali porównań. Nie, jeśli przyjrzymy się logice rządzącej tymi trzema zdaniami. Nie, jeśli spojrzymy na konsekwencje takiego myślenia. Wszystkie zdania oparte są na ekonomii, która wiedzie od ofiar. Ofiar z ćpunów, ofiar wojny i obozów zagłady, a w zdaniu kierownika planu – ofiary z dobrego smaku, wyobraźni, subtelności. Ofiary faktyczne to tylko kwestia czasu.

Fakt 3 – kierownik planu był pragmatyczny w sposób nieświadomy. Mówił z pozycji „to działa, więc jest dobre”. I pewnie nie on jeden tak mówi. Pewnie na setkach planów, są kierownicy, którzy tak mówią i myślą. I jest ich coraz więcej i będzie ich więcej jeszcze.

To działa więc jest dobre… lecz czym jest owo „to”? Może trucizną? Ciekawi mnie, czy postawienie sprawy w ten sposób: „trucizna działa, więc jest dobra”, sprawiłoby, że kierownicy planu wciąż radośnie zabieraliby się do swojej pracy?


Mateusz ŚwistakMATEUSZ ŚWISTAK otrzymał nagrodę w konkursie MYŚLENIE NIEKONTROLOWANE 2012 w kategorii "Media" - za tekst "To działa!" – za odwagę obnażania priorytetów mediów masowych. Autor otrzymał również wyróżnienie specjalne przyznane przez stowarzyszenie „MEDIA I KULTURA”.
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl