Za darmo, czyli na wyciągnięcie ręki
Poniedziałek, 10 września 2012 12:05
Kultura to część składowa mojej codzienności, tak oczywista jak powietrze. Jest ona dziś na wyciągnięcie ręki, za parę „stukań” w klawiaturę. [Tekst Sary Marondel, laureatki konkursu MYŚLENIE NIEKONTROLOWANE]
 

 

 

Kultura jest jak narkotyk, którego chce się tylko więcej i w końcu zaczyna się kraść by go zdobyć. To oczywiście coś innego niż kradzież „w realu”, bo w Internecie się nie zabiera a powiela. Twórca traci więc tylko potencjalnie, zakładając, że wytworzył coś, za posiadanie czego powinnam zapłacić. Brzmi logicznie, ale tylko do momentu, w którym zakłada się, że zakupiłabym to legalnie, gdybym nie mogła inaczej. Oczywiście daje się nam coraz to nowe możliwości legalnego korzystania z kultury. Jest taniej, ale wciąż nie na tyle, by nie wahać się, czy warto płacić za coś, co można mieć za darmo. Mieć za darmo, czyli nie tak, jak chcieliby tego właściciele. Być może jednak byłoby twórcom łatwiej nie walczyć z wiatrakami, a obrócić tę sytuację na własną korzyść. W końcu to, że czasem obejrzę film na komputerze nie znaczy, że nie chodzę do kina, bo to zupełnie inne oglądanie. Nic nie zastąpi mi także zapachu papieru i widoku książek na półkach. Wreszcie – choć nie wydałabym kilkudziesięciu złotych na płytę mojego ulubionego zespołu, to nie mam większych oporów przed wydaniem kilkuset, by zobaczyć i usłyszeć ich na żywo. Niektórzy twórcy przekonują się o „markotwórczym” potencjale Internetu i sami proponują muzykę za darmo. Wiedzą, że tak pracuje się na fana, który potem kupi koszulkę, kubek, długopis, bilet na koncert i w końcu nawet płytę, bo przecież głupio iść po autograf z kartką. Podobne tendencje można zauważyć w innych dziedzinach sztuki. Nie wiem, czy przetrwają tę wojnę wielkie i mniejsze koncerny, ale byłabym daleka od twierdzenia o śmierci kultury. Wciąż są i pozostaną rzeczy, za które gotowi będziemy płacić, nawet jeśli na naszą przychylność trzeba sobie bardziej zapracować.
 

Sara Marondel
SARA MARONDEL została wyróżniona w konkursie MYŚLENIE NIEKONTROLOWANE 2012 w kategorii "Kultura" - za trafność kulturowej diagnozy oraz klarowność języka.
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl