Kultura
Sobota, 08 września 2012 12:02
Są to czasy Wielkiej Pomyłki. Zgodnie z sinusoidą Krzyżanowskiego, za wiele lat nasi potomni będą nam tę pomyłkę wytykać, w akcie buntu, stwarzając czasy Wielkiej Naprawy Pomyłki. [Tekst Aliny Tuchołki – laureatki konkursu MYŚLENIE NIEKONTROLOWANE]
 

 

 

Pomyliliśmy się. Byliśmy pewni, że wyjście z kulturą naprzeciw większości społeczeństwa nie doprowadzi do zapaści kultury wykwintnej przeznaczonej dla mniejszości. Miliony much jednak mogą się mylić. Trójkąt. Myśleliśmy, że to jest trójkąt. Że popyt na kulturę rośnie w miarę obniżania się jej poziomu. Tymczasem to nie jest trójkąt, lecz kwadrat stojący na jednym z rogów – największy popyt jest na kulturę przeciętną, na tę najgorszej jakości popyt jest niewielki, tak mały, jak na tę najwyższą. Współczesna kultura to zamiana ról – dotychczas to odbiorcy interesowali się dziełami, teraz dzieła interesują się odbiorcami.

Pomyliliśmy się, twierdząc, że nowoczesność, kroczenie po świeżej trawie, zamiast korzystania ze ścieżek wydeptywanych przez wiele par butów, może kulturę rozwinąć. Nikt z nas nie zauważył, że stara ścieżka kultury wiodła śladem wyrażania myśli drogą emocji, a świeża, zielona trawa wiedzie śladem ich szyfrowania, nie biorąc pod uwagę, czy odbiorca sięga po sztukę jako po doznanie, czy jako po łamigłówkę sudoku. Pomyliliśmy się wynalazkiem Internetu, zacierając granicę między twórcą a odbiorcą. Każdy może zostać twórcą kultury, każdy może cieszyć się rzeszą odbiorców. W ten sposób pozbawiliśmy twórców możliwości rzetelnej oceny ich twórczości. Miliony much jak najbardziej mogą się mylić, zwłaszcza much internetowych.

Pomyliliśmy się. Pomylilibyśmy się jeszcze raz, bijąc się w pierś przed kolejnym pokoleniem Wielkiej Naprawy Pomyłki - odebralibyśmy im prawo do buntu, do agresywnej walki z naszą pomyłką. Niech walczą. Niech wygrają. Albo, tak jak my, niech pomylą się jeszcze raz.


Alina TuchołkaALINA TUCHOŁKA otrzymała nagrodę w konkursie MYŚLENIE NIEKONTROLOWANE 2012 w kategorii "Kultura" za tekst "Kultura" – za umiejętność uchwycenia i nazwania przemiany w myśleniu o kulturze.
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 73 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl