Nowa rzecz – kolejny śmieć
Środa, 28 marca 2012 16:51
W ostatnią sobotę marca po raz kolejny odbędzie się akcja „Godzina dla Ziemi”. W tym kontekście warto wspomnieć o innych, mniej spektakularnych inicjatywach ekologicznych na świecie.
 
 
 

 

 

 

„Vac from the Sea” to projekt realizowany od 2010 roku przez firmę Electrolux. Stworzono limitowaną serię odkurzaczy, których elementy wykonane zostały z resztek plastiku znalezionych na plażach i dnach mórz oraz oceanów. W akcję zaangażowało się kilkanaście organizacji ekologicznych z różnych krajów poprzez wspieranie poszukiwań surowców. Plastik wyławiano z wód sześciu regionów świata, w tym również z Morza Bałtyckiego. Pomysłodawcy, jako cel wydarzenia wskazują uświadomienie ludziom, jak ważna jest dla świata lepsza gospodarka odpadami plastikowymi. Ma to zachęcić zarówno konsumentów, jak i producentów do dostrzeżenia zalet używania materiałów recyklingowych.

 

Problem konsumpcjonizmu rozpatrzył International Institute for Environment and Development [Międzynarodowy Instytut Środowiska i Rozwoju], który opracował 10 zasad tzw. zrównoważonej konsumpcji. Pojęcie to określa się jako politykę kształtowania popytu po to, by doprowadzić do balansu między wykorzystaniem zasobów środowiska i gospodarki przy jednoczesnej rekonstrukcji dóbr przyrody. Wszystko to z myślą o przyszłych pokoleniach. Elementy tej strategii dotyczą zarówno strony konsumentów, jak i producentów, krajów biednych i rozwijających się, konsumpcji indywidualnej i zbiorowej. Wszystko opiera się na wartościach etycznych i dąży do poruszenia sprawy większej odpowiedzialności za wybór w zakresie konsumpcji.

 

W województwie śląskim od kilku lat ilość odpadów komunalnych sięga około 1,5 mln ton. Większość z nich to śmieci gromadzone na wysypiskach – tych rejestrowanych. Oczywiście statystyki nie obejmują dzikich składowisk śmieci, często spotykanych nawet w samym środku lasu. Nie oczekujmy tego, że porządek z tym zrobią inni. Zróbmy to sami. Jeszcze przed wakacjami.

 

Dominika Nazarkiewicz

 

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl