Ekologia w wersji UŚ
Piątek, 23 września 2011 11:40

Zbiórka makulatury oraz zużytych baterii, dojeżdżanie na uczelnię rowerem, sadzenie drzew. To bez wątpienia prośrodowiskowe zachowania. A co jeszcze można zrobić, by być z ekologią za pan brat? Zobaczmy, co proponuje Uniwersytet Śląski.

 

.

 

 

 

Listopad jest zazwyczaj szary, pochmurny, deszczowy... A czy może być zielony? Jak najbardziej, a to za sprawą Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono mi”, organizowanego przez Kino Teatr Rialto oraz Uniwersytet Śląski. Jak podkreśla jeden z inicjatorów wydarzenia, dr hab. prof. UŚ Piotr Skubała, ideą festiwalu jest dotarcie do różnych grup społecznych w celu kształtowania proekologicznego podejścia do życia. Jeśli ktoś myśli, że impreza ogranicza się jedynie do wykładów i prelekcji, to jest w dużym błędzie.

 

Projekcje filmów o tematyce ekologicznej przyciągają zazwyczaj największe grono odbiorców, a zwłaszcza te pokazy przygotowane specjalnie dla najmłodszych odbiorców. Natomiast wieczorne seanse, dla starszych widzów, są wzbogacone merytorycznymi dyskusjami dotyczącymi tematyki filmu (część z nich prowadzi drugi z pomysłodawców projektu – dr Ryszard Kulik). Fani muzyki znajdą również coś dla siebie – podczas II edycji festiwalu można było usłyszeć koncert na misach tybetańskich, innym razem na scenie zaprezentował się L.U.C. oraz zespół Wolna Grupa Bukowina, nie zabrakło też warsztatów muzykoterapii.

 

Festiwal to okazja do dyskusji ze znanymi postaciami (gościem III edycji była Janina Ochojska, natomiast IV: Adam Wajrak – dziennikarz „Gazety Wyborczej” i Robert Cyglicki – dyrektor Greenpeace Polska), a także obejrzenia wystaw fotografii czy spróbowania wegetariańskich potraw. Tak bogaty program z ubiegłych lat zobowiązuje, dlatego organizatorzy na tegoroczną, piątą już edycję, przygotują nie lada atrakcje. Może one zachęcą studentów do liczniejszego udziału w przedsięwzięciu, gdyż jak do tej pory z ich frekwencją nie było najlepiej. – W trakcie festiwalu, poprzez filmy, dyskusje, warsztaty mamy możliwość oddziaływania na około 1200-1500 osób. Największe zainteresowanie jest wśród szkół, które bardzo chętnie biorą udział w porannych seansach filmowych. Natomiast zainteresowanie studentów jest umiarkowane. Oczekiwałbym większego zaangażowania tej grupy, zwłaszcza osób studiujących kierunki powiązane z ekologią. – tłumaczy Skubała.

 

Tym, którzy nie chcą czekać do listopada, Katedra Ekologii Uniwersytetu Śląskiego proponuje 20 października konferencję pt.: „Co z tą przyrodą, co z tym człowiekiem”, współorganizowaną z Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Celem serii wykładów, z udziałem przyrodników, ekologów oraz psychologów, jest prośrodowiskowe oddziaływanie na społeczeństwo. Podobnie jak podczas konferencji „Homo Naturalis”, która gościła na UŚ dwa lata temu, organizatorzy starają się podkreślić nie tylko celowość badań ekologicznych, ale przede wszystkim kładą nacisk na kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

 

Jeśli chcesz zrobić pierwszy krok w stronę ekologii, to nie musisz nawet wychodzić z własnego pokoju. Wystarczy, że zrobisz kilka kroków w kierunku komputera i dołączysz do ekologicznego e-kursu. W ramach projektu UPGOW (Uniwersytet Partnerem Gospodarki Opartej na Wiedzy) funkcjonuje platforma e-learning, na której znajdują się kursy o różnorodnej tematyce, wzbogacone grafiką i materiałami multimedialnymi, a wśród nich szkolenie autorstwa prof. Skubały, pt.: „Filozoficzne i etyczne aspekty ochrony środowiska”. Oprócz podglądu 15 modułów tematycznych, zalogowany użytkownik ma dostęp do forum dyskusyjnego, słownika pojęć, ankiety oraz testu sprawdzającego zdobytą wiedzę.


A w jaki sposób Twoja uczelnia dba o ochronę środowiska? O ekowydarzeniach w kolejnych śląskich szkołach wyższych czytaj w następnej odsłonie cyklu „Eko-uczelnia”.Marlena Kaczmarek
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl