Myśl eko=logicznie
Środa, 31 sierpnia 2011 11:33
Czy wiesz, że zużyte baterie i świetlówki są niebezpieczne dla środowiska, a dzięki recyklingowi 1 tony makulatury ratujemy 17 drzew? Niewielu z nas ma świadomość, że wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ułożone jedna na drugiej, utworzyłyby konstrukcję o wysokości 28 milionów kilometrów.
 
 
.
 

 
 
To jedynie liczby, ale obrazują jak wielki wpływ ma człowiek na środowisko. Warto wiedzieć, gdzie w Twoim mieście są punkty odbioru makulatury, szkła lub puszek. Włącz myślenie ekologiczne i weź udział w jednej z wielu akcji proekologicznych organizowanych na Śląsku i w Zagłębiu.

Możliwości jest wiele, wystarczą jedynie dobre chęci. Oddając określoną ilość surowców wtórnych w dąbrowskim Centrum Handlowym Pogoria, uczestnicy akcji otrzymywali sadzonkę kwiatów. Ponadto dla najmłodszych przygotowano warsztaty ekologiczne, eksperymenty oraz kącik plastyczny. Akcja organizowana od dwóch lat, cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców Dąbrowy oraz okolic. O dużym zainteresowaniu wydarzeniem niech świadczą liczby: podczas 1. edycji zebrano 3 tony makulatury oraz 33 tysiące sztuk pozostałych odpadów (tj.: puszek, butelek PET, baterii i świetlówek), natomiast wynik tegorocznej akcji to ponad 6 ton makulatury, 19 tysięcy sztuk puszek, 15 tysięcy sztuk baterii oraz 12 tysięcy sztuk butelek PET.
 
 
 

„Zamień odpady na kulturalne wypady” to akcja, która po raz pierwszy zawita do Katowic we wrześniu. Ideą projektu, organizowanego przez Fundację EkoRozwoju, jest promowanie ekologii w połączeniu z kulturą, a celem wymiana surowców wtórnych na bilety do ośrodków kultury (min. do teatrów, kin, muzeów, galerii, na koncerty). Projekt sprawdził się już w wielu miastach Polski, teraz przyszedł czas na Katowice.

Osoby aktywne mogą udzielić się w kampanii społecznej „Życie po śmieciach” organizowanej przez katowicki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. I tak wyzwaniem dla proekologicznych sosnowiczan jest min. tropienie i fotografowanie dzikich wysypisk śmieci oraz składowisk z odpadami niebezpiecznymi na terenie miasta. Nadesłane fotografie są prezentowane na łamach sosnowieckiego dodatku „Dziennika Zachodniego” oraz na jego stronie internetowej. Dzięki temu reporterzy mogą podjąć interwencję i ukazać właścicielom zanieczyszczonych terenów bądź władzom miasta istniejący problem.

Gliwice także starają się być miastem ekologicznym. W lipcu zorganizowano nieodpłatną zbiórkę elektrośmieci, natomiast w ramach projektu „Ekologia w wielkim mieście”, gliwiczanie mogli wziąć udział w szeregu wykładów o różnorakiej tematyce ekologicznej, od transportu, poprzez wątek ptaków w mieście. Kolejny etap projektu stanowiły wyjazdy edukacyjne, podczas których uczestnicy poznawali rezerwaty przyrody i obszary Natury 2000. Kto nie załapał się na powyższe wydarzenia, może jeszcze zaplanować pierwszy weekend jesieni w stylu ekologicznym. Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach zaprasza na XVI Gliwicki Kiermasz Żywności Ekologicznej i tradycyjnej – natura, zdrowie, kultura (sobota, 24 września). Takie wydarzenie to nie tylko okazja do kupienia ekologicznej, wytwarzanej tradycyjnymi metodami żywności, naturalnych kosmetyków czy lokalnego rękodzieła, ale także miejsce, gdzie odbywają się warsztaty uczące proekologicznego sposobu konsumpcji.
 
Zacznij zmieniać swoje otoczenie, włączając ekologiczne myślenie!

Marlena Kaczmarek
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl