Jak dobrze być studentem…
Wtorek, 01 lutego 2011 20:49
Często lamentujemy, jak wiele problemów spotyka nas – uczących się młodych ludzi i jak wiele kłód rzucanych jest nam pod nogi. A to, że stypendium za niskie, że zbyt wiele biurokracji, że bilety kolejowe za drogie. W bieżącym roku ma być lepiej.
  
 
.
 
 
 
 
 
Sprawa pierwsza – czyli bilety ulgowe – do tej pory studentom napsuła najwięcej krwi. Do końca roku 2010 zniżka na bilety kolejowe wynosiła 37 procent, podczas gdy podróżujący autobusem bądź tramwajem student za bilet płacił cenę z 50-procentową ulgą. W czasie kampanii prezydenckiej padały niejednokrotnie z ust urzędującej głowy państwa zapewnienia o obniżeniu wartości procentowej ulgi na bilety autobusowe i pociągowe. Jak widać, niekiedy politycy dotrzymują swoich obietnic, toteż wypada w tej kwestii prezydentowi Komorowskiemu pogratulować konsekwencji i prawdomówności. Zgodnie z przepisami, które od 1 stycznia obowiązują w naszym kraju, ulga obowiązuje przy przejazdach jednorazowych w pociągach ekspresowych, osobowych i pospiesznych na podstawie biletów jednorazowych i wynosi aż 51%.
 
 
Resort finansów argumentował tę decyzję następująco: „Konieczność ponoszenia wysokich opłat za dojazdy do uczelni i z powrotem stanowi dodatkowe ograniczenie w dostępie do usług edukacyjnych. Przez mnożenie kosztów studiowania zniechęca się osoby potencjalnie zainteresowane podwyższaniem swoich kwalifikacji zawodowych przez kontynuację nauki na studiach wyższych”. Kasia Sobierajska, studentka II roku pedagogiki na AJD w Częstochowie tak komentuje: – W większości przypadków kupuję bilet miesięczny, na którym jest 49-procentowa zniżka, więc nie jest to zbyt wielka różnica. Aczkolwiek przed świętami wiele razy kupowałam pojedynczy bilet, więc taka decyzja cieszy mnie niezmiernie, połówka biletu to jednak sporo.
 
 
W bieżącym roku, ale dopiero od października, na studentów czekają kolejne zmiany. Rząd chce wydłużyć prawo do zniżek na przejazdy komunikacją miejską dla osób po pierwszym stopniu studiów. Obecnie sytuacja wygląd następująco: student, który kończy studia licencjackie bądź inżynierskie, a dostał się na magisterskie, na okres wakacji ulga już mu nie przysługuje. To ma się wkrótce zmienić i student ów będzie mógł podróżować z ulgą do 31 października. Zwiększeniu ulegnie też pomoc materialna dla uboższych studentów. Obecnie stosunek liczby przyznanych stypendiów socjalnych do naukowych wynosi pół na pół. Proporcja ta ma się diametralnie zmienić: 75% pieniędzy będzie przeznaczonych na pomoc socjalną, reszta zostanie przeznaczona dla studentów za wyniki w nauce.
 
 
Przy okazji burzliwych debatach o polityce wśród kolegów i koleżanek na studiach warto pamiętać o politykach, którym czasem faktycznie zależy na dobru studentów. Fakt, nieraz wiele trudu i nerwów to kosztuje, by zwrócić posłom z ul. Wiejskiej uwagę na drażliwe kwestie, jednak - jak widać - efekty tego są bardzo pozytywne.
 
 
Mariusz Pałka 
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl