52 km wiedzy
Piątek, 04 lutego 2011 19:03
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) to wspólny projekt dwóch uniwersytetów: Śląskiego i Ekonomicznego. Powstający budynek nie będzie zwykłą biblioteką. Ma być szeroko rozumianym miejscem wymiany myśli (naukowej).
 
  
.
 
 
 
Budowana biblioteka ma zmierzyć się ze stereotypowym wizerunkiem placówki zamkniętej, nudnej i nieprzyjaznej. – Jej sens istnienia spełni się wówczas, gdy stanie się najpopularniejszym miejscem kampusu – mówi prof. Dariusz Pawelec, dyrektor BUŚ. Książki i inne materiały naukowe udostępnione zostaną w tradycyjnej, drukowanej formie, jak i elektronicznej (na miejscu lub online). Hybrydowość objawi się w wielu wymiarach - od możliwości wyboru typu nośnika dokumentu, poprzez możliwość dotarcia do poszukiwanych informacji, po wszelkie niebiblioteczne funkcje. Sama nazwa: “Centrum Informacji Naukowej” oraz “Biblioteka Akademicka” potwierdza integracyjny charakter. W budynku odbywać się będą spotkania, konferencje, wydarzenia naukowe i kulturalne, a także prezentowane wystawy.
 
 
 

 
Plan budynku
 
Nowy gmach CINiBA będzie miał 7 kondygnacji, z czego 3 w całości będą przeznaczone dla czytelników. Wejścia usytuowane zostaną po dwóch przeciwległych stronach - od południa koło Rawy i od północy - w połowie drogi między WNS-em a WPiA. Na parterze znajdą się wypożyczalnie. Książki będzie można zamówić przez komputer lub znaleźć szukaną pozycję na półkach z wolnym dostępem. Po drugiej stronie korytarza będzie można skorzystać z sali konferencyjnej oraz mniejszej sali dydaktycznej, a także z czytelni materiałów własnych. Parter to także miejsce przestrzeni wystawowych. Połowa 1. i 2. piętra przeznaczona zostanie na półki ze zbiorami w wolnym dostępie. Tuż nad wypożyczalnią na poziomie 1 zostanie ulokowana czytelnia ogólna. Osobne pomieszczenie zostanie przeznaczone na mediatekę. Obok znajdzie się sala szkoleniowa i pokoiki do pracy indywidualnej. Na 2. piętrze do dyspozycji studentów zostaną oddane pokoje do pracy grupowej. Będzie również możliwość skorzystania z czytelni prasy. Na każdym piętrze w strefie otwartej dla czytelnika staną komputery, selfchecki i printoskopy. W informatoriach na czytelnika będzie czekał personel biblioteczny, służący niezbędnymi wskazówkami. Nie zapomniano również o punktach ksero i miejscach odpoczynku (ponoć będzie się można nawet położyć). Dostęp na wyższe kondygnacje będą mieli wyłącznie pracownicy. 4., 5. piętro oraz podziemia będą stanowiły obszerny magazyn. Najwyżej znajdą się pomieszczenia ze zbiorami nietypowymi i chronionymi. Z zewnątrz widać, że budynek tworzą dwie bryły z elewacją z czerwonego piaskowca sprowadzanego z Indii. Światło do środka dostarczą 4004 małe, wąskie okienka, które zapewnią dostateczne, ale nie oślepiające czytelnika oświetlenie.
 
 
 

 
Co i jak wypożyczać?
 
W wolnym dostępie i w magazynach będzie można przechować blisko 2 mln woluminów (mniej więcej tyle zbiorów posiada cała Biblioteka Śląska). Na początek oba uniwersytety przeniosą tu ok. 800 tys. książek. Zbiory będą przechowywane na regałach, które będą miały łączną długość 52 km. Do tej pory ustawiono już połowę. Aż 400 tys. pozycji będzie dostępnych na wyciągnięcie ręki, głównie tych wydanych po 1995 roku, po które studenci sięgają najczęściej. Zbiory będzie można wyszukiwać za pomocą klasyfikacji UKD. Dodatkowo, w celu dobrej orientacji, planowane jest oklejenie książek kolorowymi etykietkami, identyfikującymi dziedzinę oraz formę udostępnienia. Każdy egzemplarz będzie wyposażony w elektroniczny czip, który zabrzęczy na bramce, w razie gdyby ktoś chciał wynieść cokolwiek poza bibliotekę bez wiedzy obsługi. Książki będzie można także samodzielnie oddawać. I to nie tylko w godzinach otwarcia. Na zewnątrz budynku zostanie zainstalowana specjalna wrzutnia przypominająca bankomat, która za pomocą czipu będzie rozpoznawała książkę i usuwała ją z konta czytelnika. Przyjmowane będą jedynie te nieuszkodzone.
 
 
 
 
 
Budowa CINiBA przebiega terminowo, wykonano już ponad 2/3 prac. Gmach zostanie oddany przez wykonawcę w czerwcu tego roku. Pozostaną prace wykończeniowe, wprowadzenie blisko miliona tytułów do bazy danych oraz oczywiście - ułożenie książek na tych 52 kilometrach regałów. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że sama biblioteka zostanie uruchomiona wraz z początkiem roku akademickiego 2011/12. Nowoczesność kosztuje - całkowita wartość inwestycji wynosi blisko 86 mln zł, z czego 53 mln zł to finansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe koszty pokryje Samorząd Województwa Śląskiego, Miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Marek Szulc
Fot. UŚ
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl