Jak nie zwariować w czasie sesji?!
Czwartek, 27 stycznia 2011 14:58
Trwa tylko kilka chwil, a może doprowadzić do obłędu i to jeszcze zanim się zacznie. Studencie, czy twój umysł jest przygotowany do zimowej sesji egzaminacyjnej?
 
 
 
  
 
.
 
 
 
 
 
 
Jeżeli na to pytanie dałeś sobie odpowiedź twierdzącą, to naprawdę serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za zaliczenia. Jeśli jednak masz pewne wątpliwość – uspokój się, jeszcze zdążysz się zmobilizować!
 
Jako psycholog, z całą pewnością powinnam Ci doradzić, żebyś zadbał o jak największą ilość snu, odpowiednie posiłki, regularne przerwy w nauce i relaks. Jako były student, pamiętam jednak, jak bardzo to wszystko jest niemożliwe, a przynajmniej trudne do zrobienia, spróbuję więc pokazać Ci jak przetrwać ten trudny czas w najlepszej kondycji.
 
Po pierwsze, zrób sobie krótki bilans Twojego stanu wiedzy – wypisz wszystkie kolokwia, które zaliczałeś w ostatnim czasie, poszczególne tematy, które odrabiałeś lub osobiście przygotowywałeś – te wszystkie informacje są jeszcze świeże w Twojej pamięci, dlatego też naukę do egzaminu najłatwiej rozpocząć od tych zagadnień – wymagają tylko umiejętnej powtórki. Ponad to pamiętaj, że przeważnie sesja zaliczeniowa, którą już kończysz, bywa bardziej angażująca niż sesja egzaminacyjna, więc teraz powinno być już „z górki”.
 
Zorganizuje siebie, czas i notatki – znasz już daty wszystkich egzaminów, postaraj się więc dokładnie rozplanować ile dni potrzebujesz na naukę do każdego z osoba i trzymaj się tego planu. Jak najszybciej skompletuj wszystkie potrzebne materiały - nawet jeżeli nie będziesz z nich korzystał od razu, Twój umysł będzie spokojniejszy wiedząc, że może do nich zajrzeć w każdej chwili, a stanie w kolejkach do punktu ksero nie będzie ci już uprzykrzało i tak już trudnego sesyjnego życia.
 
Wspomagaj się – niekoniecznie napojami energetycznymi i kawą w niewyobrażalnych ilościach - równie pomocny będzie kawałek czekolady, czy przewietrzony pokój, a nawet ulubiona piosenka. Jeśli w czasie nauki czujesz, że musisz się na chwile oderwać, bo zwariujesz – zrób to. 3 minuty nie zaważą na Twoim stanie wiedzy, a dodadzą ci energii.
 
Nagradzaj się - jeżeli zrealizowałeś plan nauki na dany dzień, pozwól sobie na wieczorną rozrywkę. Spotkanie ze znajomymi, czy dobry film pozwolą Ci się odprężyć i popatrzeć na sesję z dystansem. Po tak spędzonym wieczorze zaśniesz lepiej, obudzisz się bardziej wypoczęty, a Twój umysł odświeży się i będzie gotowy do dalszej walki! Stój więc dzielnie na tym placu boju i zamiast ciągle mówić „Nie zdążę, za mało czasu” jak najczęściej powtarzaj „Jakoś dam radę!”.
 
Trzymam kciuki za egzaminacyjne powodzenie!

Justyna Szostek
Psycholog
 
 
 
 
 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 50 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl