Informatyczna brama Katowic
Piątek, 03 stycznia 2014 09:45
Otwarcie Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (CNTI) już 9 stycznia 2014 – w dniu święta uczelni. To nie tylko kolejny budynek edukacyjny, ale przede wszystkim miejsce spotkań dla katowickich studentów.
  
 

 
 
 
Zaprojektowany w formie książki otwartej na uniwersytecki kampus, budynek CNTI zlokalizowany tuż przy Rawie między ulicami Bogucicką a Murckowską, stanowi jednocześnie swoistą bramę stolicy województwa. Ma 5 pięter naszpikowanych elektroniką, na których swoją wiedzę i umiejętności będą szlifować studenci wszystkich zawodów ekonomicznych i menedżerskich. Blisko 800 z nich będzie mogło w jednym czasie korzystać ze stacjonarnych i mobilnych stanowisk komputerowych. Laboratoria komputerowe będą wielofunkcyjne dzięki specjalnie opracowanej platformie umożliwiającej pracę „w chmurze”. Uruchomienie CNTI poszerza wachlarz możliwości kształcenia Uniwersytetu. Studenci i słuchacze studiów podyplomowych będą mogli w lepszych warunkach poznawać m.in.: systemy GIS, narzędzia informatyczne dla administracji publicznej, narzędzia zarządzania projektami, systemy bazodanowe i eksperckie, systemy zarządzania finansowego, serwisy finansowe i giełdowe czy narzędzia analizy inwestycyjnej.
 
 W czytelni multimedialnej studenci i pracownicy uzyskają dostęp do zbiorów Bibliotek Wydziałowych oraz informacji elektronicznej i multimediów. Będą mieli także możliwość wykorzystania specjalistycznego oprogramowania oraz przeglądnięcia prasy codziennej i specjalistycznej nad kubkiem aromatycznej kawy. W nowym budynku znajdzie się przestrzeń zarówno potrzebną do pracy, jak i luźniejszych spotkań studentów i kadry akademickiej. Wiosną i latem dyskusje będą mogły przenieść się na tarasy widokowe, z których roztacza się panorama centrum Katowic.


Nowocześnie zapowiada się także architektura budynku i jego instalacje. Dzięki pompom ciepła budynek wykorzysta własną temperaturę do ogrzewania potrzebnej wody użytkowej. Na dachu zamontowane są systemy solarne, a magazynowana woda deszczowa posłuży w sanitariatach oraz do podlewania zieleni. Na fanów dwóch kółek czeka parking dla rowerów zlokalizowany przy zjeździe ze ścieżki nad Rawą.
 
 CNTI już stało się ważnym atutem w przyciąganiu inwestorów do Katowic i województwa śląskiego. Będzie zapleczem dla biznesu, miejscem spotkań, konferencji i dyskusji branżowych. Otwiera przed Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach nowe możliwości uczestniczenia w projektach łączących świat nauki ze światem biznesu oraz w międzynarodowych konsorcjach badawczych. W założeniu ma to być również miejsce integrujące wydarzenia branży IT w regionie oraz doskonałe zaplecze dla biznesu, w tym konferencji i dyskusji branżowych.
 
 
Społeczność Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach inauguruje działalność CNTI w dniu obchodów Święta Uczelni. Jak zawsze organizowane jest ono w rocznicę pierwszego wykładu, jaki odbył się w ówczesnym katowickim Wyższym Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Uczelnia założona została w grudniu 1936 roku, a działalność zainaugurowała 11 stycznia 1937 roku wykładem wygłoszonym przez założyciela i pierwszego rektora dr. Józefa Lisaka.


Marek Szulc

 

 

 

 
Uroczyste otwarcie budynku CNTI: 9 stycznia 2014 o godzinie 13:30 przy ulicy Bogucickiej 5 w Katowicach.

 

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl