Atom dla nauki
Czwartek, 31 października 2013 13:56
We wtorek, 5 listopada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach prof. Ireneusz Krzemiński wygłosi wykład pt. Czy Polacy potrafią dyskutować na kontrowersyjne tematy? Na przykładzie debaty nt. budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
 
 
 
 
 
 
Wykład jest częścią programu współpracy PGE EJ 1 z uczelniami wyższymi „Atom dla Nauki”. Główne cele programu to zainteresowanie studentów i kadry naukowej tematem energetyki jądrowej, promocja młodych naukowców oraz budowanie szerokiego zaplecza eksperckiego potrzebnego do rozwoju energetyki jądrowej. Jednym z elementów Programu są wykłady uznanych ekspertów na wybranych uczelniach. Tematyka wykładów dotyczy energetyki jądrowej widzianej z szerszej, nie tylko technicznej perspektywy. Dlatego wśród wykładowców znajdą się m.in. znani naukowcy
z zakresu ochrony środowiska, socjologii i fizyki.

W Katowicach wykład wygłosi prof. Ireneusz Krzemiński. Spotkanie ze studentami odbędzie się 5 listopada o godzinie 14:30, w sali 142 Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Bankowej 11.

Zainteresowania naukowe profesora Krzemińskiego lokują się na pograniczu socjologii i psychologii społecznej, a jedną z jego pasji badawczych są zagadnienia komunikacji między ludźmi. Prof. Krzemiński bada to, co utrudnia porozumienie – bariery społeczne w formie stereotypów, przekonań ideologicznych i religijnych, wynikających z tradycji klisz poznawczych, konfliktów interesów, a także bariery psychologiczne w postaci lęków, braku zaufania czy uprzedzeń. W swej pracy badawczej nie unika analizowania tematów uznawanych za trudne czy kontrowersyjne, analizując na przykład fenomen polskiego antysemityzmu, spory wokół HIV czy dyskurs Radia Maryja, uczestniczył też w głośnych projektach badawczych dotyczących ruchu społecznego Solidarności.

- Dyskusje wokół trudnych tematów, a do takich należy atom, wszędzie toczą się w bogatym splocie emocji, interesów oraz spontanicznych działań grupowych. W Polsce dochodzą do tego nasze własne problemy z porozumiewaniem się, na przykład niski poziom zaufania do partnerów czy słabość wzorów prowadzenia sporów. Nie oznacza to jednak, że racjonalny dyskurs jest niemożliwy. O tym będzie mój wykład i bardzo liczę na żywą dyskusję – mówi prof. Krzemiński.

23 października PGE EJ 1 uruchomiło kolejny moduł w ramach programu „Atom dla nauki” – konkurs dla studentów. PGE EJ 1 będzie nagradzać najlepsze prace z różnych dziedzin wiedzy poruszające temat energetyki jądrowej. Konkurs adresowany jest do studentów wszystkich kierunków. Będzie on polegał na rozwiązaniu zadania problemowego z siedmiu obszarów tematycznych: socjologia, turystyka, fizyka, nauki
o komunikowaniu, radiobiologia, prawo i ekonomia.
Dla zwycięzców w każdej z siedmiu  kategorii PGE EJ 1 przewidziało nagrodę w postaci wyjazdu studyjnego do działającej bądź będącej w budowie elektrowni atomowej na świecie. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma nagrodę w wysokości 4 000 PLN,
a trzeciego – 2 000 PLN. Więcej informacji będzie można znaleźć w dniu ogłoszenia konkursu na stronie www.swiadomieoatomie.pl, w zakładce „Atom dla Nauki”.
 

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl