Współpraca IBM z Uniwersytetem Ekonomicznym
Środa, 09 października 2013 08:10
2 października Katowice stały się informatycznym i biznesowym centrum Śląska. Firma IBM podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym, na mocy której studenci uzyskają dostęp do rozwiązań Big Data oraz praktyk z wykorzystaniem cloud computing.
 
 
 

IBM to międzynarodowa firma, która niedawno otworzyła w Katowicach swoją filię, dając tym samym zatrudnienie ok. 2 tyś. osób. Uniwersytet Ekonomiczny to kolejna uczelnia, która zdecydowała się na ścisłą współpracę z IBM. Korzyści mają być spore, w szczególności dla studentów uczęszczających na kierunki związane z informatyką i komunikacją. Na czym ma polegać owa kooperacja obu instytucji? Przede wszystkim plan nauczania ma zostać rozszerzony o zajęcia z wykorzystaniem technologii i oprogramowania IBM w zakresie Big Data oraz analityki biznesowej. Ponadto IBM udostępni wszelkie materiały dydaktyczne potrzebne do prowadzenia tego typu zajęć. Ciekawą kwestią jest oferta "praktyk w chmurze" czyli cloud computing. Mają one zdalną formę, dzięki czemu student nie musi opuszczać pokoju, aby odbyć praktykę. W siedzibie firmy pojawia się kilka razy, a przez pozostały czas pracuje na swoim komputerze. To dobry sposób na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu – studiowania i zdobywania doświadczenia w tym samym czasie. Pierwsze praktyki mają rozpocząć się już jesienią.


Współpraca z firmą IBM to duża szansa dla studentów śląskich Uniwersytetów. Od dawna dyskutuje się na temat poziomu nauczania na kierunkach związanych z biznesem oraz przedmiotami techniczymi. Krąży opinia, że nie są one wystarczająco nowoczesne oraz nie nadążają za współczesnymi trendami. Dzięki współpracy naszej uczelni z firmą IBM studenci i naukowcy uzyskają dostęp do najnowszych technologii i oprogramowania, a w efekcie zdobędą umiejętności pozwalające lepiej sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom rynku. Jesteśmy przekonani, że przyczyni się to również do wzrostu atrakcyjności Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i przyciągnie tu nowych, zdolnych studentów oraz wspierać będzie rozwój pracowników naukowych – mówi prof. Leszek Żabiński, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.


Według rzecznika uczelni, Marcina Barona, studenci Uniwersytetu Ekonomicznego są dobrze przygotowani do pracy w międzynarodowych korporacjach, również takich jak IBM. To przede wszystkim efekt kształcenia na wielu kierunkach związanych z zarządzaniem i informatyką oraz dobrego przygotowania pod względem językowym (uczelnia oferuje lektoraty z wielu egzotycznych języków jak hebrajski czy chiński). Współpraca z firmą IBM ma wyłącznie pogłębić zdobyte na studiach umiejętności oraz rozwijać zainteresowania studentów. W tym celu Uniwersytet razem z IBM będzie organizować wydarzenia popularyzujące technologię firmy, w tym Academic Day i Open Day oraz New Media Day. Potencjał drzemiący w studentach śląskich uczelni zauważył dyrektor IBM. – IBM pragnie mieć coraz większy wkład w edukację katowickich studentów. Zależy nam na tym, aby na studiach uczyli się umiejętności potrzebnych w życiu zawodowym oraz aby mogli z łatwością znaleźć satysfakcjonującą ich pracę. Wysokie kwalifikacje kadry na Śląsku były jednym z powodów, dla których podjęliśmy decyzję o uruchomieniu w tym mieście nowego Centrum Dostarczania Usług – mówi Stef Stangret, Dyrektor IBM Global Services Delivery Centre w Polsce.


Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego współpracę z firmą IBM podjęły też inne uczelnie: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski,Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.


Paulina Budna

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl