Studencie! Czas na zmiany!
Środa, 21 sierpnia 2013 08:22
Daleko nam do naszych zachodnich sąsiadów, którzy przykładają ogromną wagę do edukacji młodzieży. W Polsce od kilku lat trwa dyskusja o zasadności istnienia uczelni wyższych w obecnym kształcie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, która ma w pewnym stopniu uzdrowić sytuację na polskich uczelniach.    
 

 

Ustawa, jak ustawa, jest długa i niezrozumiała, dlatego warto spojrzeć na krótkie streszczenie najważniejszych zmian przyszykowanych dla studentów. Przede wszystkim Ministerstwo planuje wprowadzić bazę absolwentów, z której będzie można czerpać informacje dotyczące ich kariery zawodowej po ukończeniu studiów. Tego typu bazy będą obecne na wszystkich uczelniach, co znacznie usprawni porównywanie efektywności ich nauczania.

 

Doświadczenie zawodowe osoby pracującej lub odbyte szkolenia będą miały przełożenie na punkty ECTS, które są niezbędne do zaliczenia studiów. Dzięki temu osoby pracujące będą miały łatwiejszy dostęp do studiów, a intensywność nauki będzie przez nich regulowana. Wszyscy, którzy marzą o podjęciu pracy na uczelni wyższej, jednak nie legitymują się wymaganym tytułem naukowym, będą mogli zdobyć upragnione stanowisko dzięki udokumentowanemu doświadczeniu zawodowemu. To ułatwi uczelniom zatrudnianie do pracy ze studentami praktyków zamiast utytułowanych teoretyków.

 

Praktyki, wakacyjna zmora większości studentów, zmienią swą postać. Po wprowadzeniu ustawy obejmą 3 miesiące z życia, jednak staną się obowiązkowe tylko dla uczelni o profilu praktycznym. Czyli humaniści oddychają z ulgą.

 

Po przyjęciu na studia uczelnia będzie miała obowiązek w ciągu 30 dni podpisać ze studentem umowę chroniącą przed dodatkowymi opłatami. Oznacza to, że władze uczelni nie będą mogły wprowadzić żadnych zmian w ciągu całego roku akademickiego.

 

Pewną nowością będzie wprowadzenie możliwości studiowania dualnego, tzn. połączenia studiów i pracy zawodowej w jednej z firm współpracujących z uczelnią. Okres takich studiów miałby obejmować około pół roku. W tym czasie student jednocześnie podjąłby współpracę z wybraną firmą oraz uczęszczał na zajęcia.

 

To dobra wiadomość dla wszystkich studentów – obecnych i przyszłych: Ministerstwo planuje przyznawać stypendia naukowe już od I roku studiów na podstawie wyników egzaminu dojrzałości. Ponadto kwoty wypłacane przez uczelnie mają wzrosnąć, na czym nie ucierpią studenci, którzy już otrzymują stypendium.

 

Definicja pracy dyplomowej (pierwsza przed praktykami zmora studentów) ulegnie znacznemu rozszerzeniu. Tradycjonaliści pewnie złapią się za głowę, ale według zmian Ministerstwa pracą dyplomową będzie można nazwać również projekt artystyczny, publikację naukową, pracę konstrukcyjną, techniczną itp. Warto dodać, że propozycja padła ze strony Parlamentu Studentów RP.

 

I w końcu zapis, który spodoba się wszystkim krytykom bierności i zbytniej teoretyzacji naszych uczelni. Ponad połowa zajęć odbywających się na tzw. kierunkach praktycznych będzie prowadzona przez wykładowców posiadających doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią. Dzięki temu student z łatwością zweryfikuje swoje oczekiwania co do przyszłości w danym zawodzie.

 

 


 

 

Wszystkie wymienione wyżej zmiany mają pomóc w przywróceniu uczelniom dawnej świetności i rangi. Dotykają one bezpośrednio studentów, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć o ich wprowadzeniu. Jednak Ministerstwo nie ogranicza się tylko i wyłącznie do owych zmian. Powstała ustawa regulująca finansowanie polskich uczelni, wprowadzono przepis o ochronie zwierząt wykorzystywanych w celach naukowych. Zwiększy się dostępność do egzaminów certyfikatowych, które potwierdzą znajomość języka polskiego jako obcego. Projekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym został poddany konsultacjom społecznym i można spodziewać się akceptacji ze strony środowiska studenckiego. To dobra wiadomość, bo przytoczona ustawa jest tylko małym krokiem dla człowieka, ale wielkim dla całej braci studenckiej.


Więcej informacji:

 

 


Uwagi i propozycje do projektu nowelizacji Ustawy można przesyłać bezpośrednio do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 
 
Paulina Budna
 
 
 

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl