Utrzymuj więzi na pikniku
Wtorek, 28 sierpnia 2012 11:51
Wspólne korzenie i wspomnienia – to one wiążą absolwentów. Uniwersytet Śląski liczy ich ponad 200 tysięcy! Po raz pierwszy mają okazję spotkać się na Pikniku Absolwentów, który uczelnia organizuje 1 września 2012 r. na terenie osiedla akademickiego w Katowicach-Ligocie.
 
 
 
 
 

Wielkimi krokami zbliża się jubileusz 45-lecia Uniwersytetu Śląskiego, przez co już kilka pokoleń może poszczycić się dyplomem ukończenia tejże uczelni. Wszyscy stają się w naturalny sposób ambasadorami UŚ-a. To tu swoją karierę zaczynało wielu wybitnych naukowców, ludzi biznesu, kultury, sztuki i polityków, czyli ludzi, którzy dziś z oddaniem i pasją wykonują najróżniejsze zawody. Jedne bardziej, inne mniej medialne. Sukcesy własnych absolwentów, i te znaczące, i te mniejsze, osobiste, są zawsze dla Uniwersytetu powodem do dumy i poczucia satysfakcji z dobrze spełnionej misji.

 

 

Umacnianie więzi


Niezwykle ważne dla całej uniwersyteckiej społeczności jest tworzenie i umacnianie więzi pomiędzy absolwentami, opartej na wspólnych korzeniach, historii i wspomnieniach. Więź ta może stać się kołem napędowym do realizacji nowych przedsięwzięć, ważnych zarówno dla Uniwersytetu Śląskiego, jak i dla miast, w których funkcjonuje oraz dla całego regionu. Jednym z kroków do tego prowadzących było powołanie Stowarzyszenia Absolwentów UŚ. Dziś Uniwersytet Śląski idzie o krok dalej, by stworzyć jak najszerszemu gronu absolwentów możliwość spotkania się, wspólnego wspominania i poznania swoich historii, ale także nawiązania nowych, interesujących kontaktów, także zawodowych. Bowiem siła i szansa na zacieśnienie absolwenckiej więzi tkwi w różnorodności samych absolwentów!

 

 

 


 


Piknik Absolwentów Uniwersytetu


1 września 2012 r. Uniwersytet Śląski zaprasza na osiedle akademickie na Ligotę (ul. Studencka 15) wszystkich, którzy swoje studenckie lata spędzili w murach tejże uczelni. Start już o godzinie 16:00.


Pierwszy Piknik obfitować będzie w szereg atrakcji, zarówno dla tych starszych, jak i młodszych absolwentów UŚ. W programie znajdą się m.in.

• występy zagranicznych zespołów folklorystycznych – uczestników Międzynarodowego, Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego (m.in. zespołów z Wenezueli, Indii, Argentyny, Togo, Turcji i Chorwacji),

• koncerty zespołów Instytutu Muzyki UŚ oraz orkiestry dętej,

• pokazy tańca, kapuery i fireshow,

• występy mażoretek i kuglarzy,

• wywiady ze znanymi absolwentami UŚ,

• liczne darmowe atrakcje dla dzieci (np. pokazy taneczne i sportowe, konkursy, kącik zabaw z eurobungee i zorbingiem).

Ponadto Piknik będzie okazją do spotkania znanych absolwentów, dziś popularnych i lubianych postaci życia publicznego. Może uda się spotkać Renatę Przemyk albo Michała Ogórka? Podczas Pikniku będzie można również zapoznać się z firmami i instytucjami, które współpracują z Uniwersytetem Śląskim.

 

 

 

 

Dla absolwentów przewidziano 5 stref: biznesu, dzieci, znanych, wspomnień i specjalną. W STEFIE BIZNESU rozlokowane zostaną stoiska firm, urzędów i instytucji partnerskich, na których absolwenci UŚ będą mogli nawiązać interesujące kontakty zawodowe. STEFĘ DZIECI zaprojektowano specjalnie dla najmłodszych, które wraz z rodzicami będą uczestniczyć w Pikniku. W jej granicach rozlokowane zostaną atrakcje, z których dzieci będą mogły korzystać bezpłatnie, m.in. plac zabaw, duża dmuchana zjeżdżalnia, kula do zorbingu i eurobungee. W STREFIE ZNANYCH będzie można spotkać tych absolwentów, którzy są znani, lubiani i rozpoznawalni, a także tych, którzy odnieśli znaczące sukcesy zawodowe. W STREFIE WSPOMNIEŃ będzie można spotkać się z nowoczesnością. To obszar, na którym czarno-białe fotografie będą sąsiadować z pokazami multimedialnymi o historii Uniwersytetu i historiach ludzi, którzy go tworzyli i tworzą nadal. W specjalnie przygotowanym namiocie zobaczymy zobaczyć historię Uniwersytetu Śląskiego zamkniętą w obiektywie oraz obejrzymi prezentacje, filmy i zdjęcia archiwalne. Wyeksponowane zostaną również najciekawsze i najcenniejsze zbiory Archiwum Uniwersytetu Śląskiego, a do specjalnej księgi pamiątkowej będzie mógł się wpisać każdy uczestnik Pikniku. Studenckie radio Egida otworzy dla chętnych swoje studio oraz muzeum, w którym zgromadzone są pamiątki ponad 40-letniej historii rozgłośni. W STREFIE SPECJALNEJ będą pokazy, konkursy i... niespodzianki.Formularz zgłoszeniowy


Wszyscy chętni do wzięcia udziału w Pikniku proszeni są o wypełnienie i przesłanie formularza zamieszczonego na stronie internetowej www.us.edu.pl/piknik-absolwentow. Pierwsze 100 osób, które zarejestrują się, potwierdzając swój udział, otrzymają darmowe wejściówki na koncert galowy Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego 31 sierpnia 2012 r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra. 1 września o godz. 10.30 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach będzie również sprawowana uroczysta msza.Uczelnia wczoraj i dziś


Warto przypomnieć kilka istotnych faktów z przeszłości i porównać je z sytuacją obecną. Uniwersytet Śląski w Katowicach powstał 8 czerwca 1968 roku, jako 9 uniwersytet w Polsce. Jego powołanie poprzedziło funkcjonowanie w Katowicach Wyższej Szkoły Pedagogicznej, której korzenie sięgają aż 1928 roku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej ówczesny wojewoda śląski polecił dyrektorom Instytutu Pedagogicznego oraz Instytutu Śląskiego rozpoczęcie prac, mających przygotować podstawę do powstania w Katowicach uczelni humanistycznej. Prace te przerwała wojna. Dopiero połączenie katowickiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej z działającą filią Uniwersytetu Jagiellońskiego dało początek Uniwersytetowi Śląskiemu. Gdy inaugurował pierwszy rok akademicki, miał 4 wydziały, kształcił 6000 studentów i zatrudniał blisko 250 nauczycieli akademickich.


Dzisiejszy Uniwersytet Śląski to w pełni autonomiczna szkoła wyższa, goszcząca i kształcąca około 40 000 studentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich oraz słuchaczy studiów podyplomowych i doktoranckich w murach 12 wydziałów:

• Artystycznego

• Biologii i Ochrony Środowiska

• Etnologii i Nauk o Edukacji

• Filologicznego

• Informatyki i Nauki o Materiałach

• Matematyki, Fizyki i Chemii

• Nauk o Ziemi

• Nauk Społecznych

• Pedagogiki i Psychologii

• Prawa i Administracji

• Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego

• Teologicznego

oraz w kilkunastu międzywydziałowych i ogólnouczelnianych jednostkach naukowo-dydaktycznych. Uniwersytet zatrudnia blisko 3500 pracowników, w tym 2000 nauczycieli akademickich. Każdego roku mury Uniwersytetu Śląskiego opuszczają tysiące absolwentów.

 

Organizatorami Pikniku są: Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Stowarzyszenie Absolwentów UŚ. Zapraszamy. Więcej szczegółów: www.us.edu.pl/piknik-absolwentow.opr. Marek Szulc

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl