Amerykański kącik w Katowicach
Wtorek, 08 maja 2012 10:20

Amerykańska kultura to nie tylko hamburgery, „fish and chips” i wysoko budżetowe filmy akcji. Możemy w niej znaleźć prawdziwe perełki. Gdzie ich szukać? W American Corner na Uniwersytecie Śląskim.
        
   

 

 

Uniwersytet Śląski na mocy porozumienia między rektorem UŚ prof. zw. dr hab. Wiesławem Banysiem a Konsulem Generalnym Ambasady USA w Krakowie Allenem Greenbergiem utworzył w swojej bibliotece Amerykańskie Centrum Kultury i Informacji „American Corner”. Jest to pierwsze takie centrum w regionie i kolejne w Polsce. W sumie na świecie istnieje ich ponad 300.

 

American Corner to dosłownie „amerykański kącik”, w którym znajdziemy mnóstwo informacji na temat Stanów Zjednoczonych. I to jest główny cel całego przedsięwzięcia – propagowanie kultury amerykańskiej wśród innych narodów i poszerzanie wiedzy na jej temat. Dostęp do takiego kącika jest otwarty i może z niego skorzystać każdy. Zainteresowani znajdą w nim m.in. kolekcje książek, czasopism, nagrania audio i wideo, dostęp do amerykańskich baz danych itp. Ponadto instytucje współpracujące w ramach American Corner mogą organizować różnego typu warsztaty, wystawy sztuki, kluby dyskusyjne i publiczne odczyty. Centra są otwierane głównie przy współpracy z bibliotekami, ale nie tylko. Mogą to być również organizacje pozarządowe lub centra biznesu.

 

 


 

 

Wszystkie centra współpracują ze sobą czy to na poziomie regionalnym, czy globalnym poprzez fora dyskusyjne, specjalne strony internetowe oraz konferencje. Tam omawiane są kolejne propozycje innowacji w poszczególnych centrach lub pojawiające się problemy. Współpraca na poziomie regionalnym lub krajowym jest łatwiejsza od globalnej. Wtedy centra mogą wymieniać się między sobą wystawami, prezentacjami, zbiorami, czy materiałami promocyjnymi.

 

Co ciekawe, istnieje również Polish Corner. Niestety, jest to tylko portal społecznościowy zrzeszający Polonię z krajów anglojęzycznych i nie ma nic wspólnego z promocją kultury polskiej za granicą. A szkoda.Paulina Budna

 

Fot. US

 
 
Który język obcy chciałbyś doskonale znać?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

 
 
 
© 2009-2014 www.eSpinacz.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zamieszczonych na stronie materiałów bez wiedzy i zgody redakcji - zabronione.
Pomoc przy aktualizacji serwisu - Coffeewebsite.pl